יום שישי, 16 ביוני 2023

ואולי מוכרים תכנים מאתר הבלוג שלך? - מה אפשר לעשות

 כחלק מפעולות התחזוקה של אתר "קהילת פרפרים - הבלוגוספרה שלנו", אני מריץ מדי פעם חיפוש האתר בגוגל. כדי לגלות הפרות או התחזויות לא חוקיות. ובחיפוש האחרון בימים האחרונים, גיליתי ערך של אתר הנקרא ROSTORE המציג למכירה תמונות הלוגו של האתר שלנו ותמונות שהועתקו מדומיין המשנה שלנו "בלוגים לפי נושאים" וכן כמה תמונות מ"גלריית המומלצים מכל הזמנים". כל תמונה מוצעת שם לקנייה במחיר של 28.27$  במקום 86$ . בבדיקה מסתבר שהאתר הזה נחשד כמסוכן מסוג "תרמית" (SCAM) על פי הקריטריונים המתוארים כאן. ולא נפלתי מהכיסא שהוא רשום ברפובליקה העממית של סין.

אז מה אפשר לעשות

א. ראשית יש לערוך חיפוש של שם הבלוג שלך בגוגל, כדי לגלות הפניות ממקורות שאינם הבלוג שלך או החשודים כמתחזים/מפרים זכויות יוצרים. 

ב. לבדוק אם התכנים "נמשכו" ישירות מהבלוג שלך, או באופן עקיף מקישור של הבלוג שלך ברשימת קריאה (BLOGROLL) מאתר בלוג אחר (תופעה נפוצה בהרבה בלוגים) .

במקרה כאן חשבון התמונות הגנובות רשומות על שם בלוגר שנרשם לפרפרים ושכבר אינו פעיל מזה זמן רב - בכינוי "פיקולו" בבלוג "טבעת מוביוס" ויש גם תמונות שמקורן "אגודת שונאי הסאנג'י" (תהייה אשר תהייה ולא ממליץ לבדוק ולהמנע מלהיכנס לקישור לאגודה הזו).

דוגמית מתוך קטלוג התמונות המוצגות למכירה

פניתי לבלוגר "פיקולו" במייל לכתובת שממנה ביקש בזמנו להצטרף לפרפרים. השארתי גם תגובה בפוסט האחרון שפרסם בשנת 2020 - כדי ליידע אותו ולברר האם ידועה לו הסיבה לכך שחשבון התמונות הגנובות מפרפרים רשום על שמו באתר ROSTORE. עד כה לא קיבלתי כל תגובה ממנו.

ג. יש לפנות לגוגל בקישור הזה בבקשה להסיר ממנוע החיפוש של גוגל את ערך האתר המפנה לתכנים בבלוג שלך לצרכי מכירה/רמאות. מניסיון שלי, בגוגל טיפלו לאחרונה ממש מהר בשני מיקרים שפניתי אליהם לאחרונה. דבר ראשון הם חוסמים את הגישה לאתר (או כניסה לדף באתר) ופונים אל הבעלים לבירור.

ד. בכל אחד מהדפים ודפי המשנה באתר שלכם יש להכניס בתחתיתם את המשפט, כבדוגמה הבאה:
© פרפרים - הבלוגוספרה שלנו  /  All content is not allowed for sell

ה. לבסוף, אם לאתר הבלוג יש דפי מישנה - יש לבטל עבורם בהגדרות את הפונקציה "גלוי למנועי חיפוש" ולהותיר גלוי למנועי חיפוש אך ורק את הדף הראשי. כך למשל, כעת הדפים "גלריית המומלצים מכל הזמנים", "בלוגים לפי נושאים" ו"שיתוף פוסטים ברשתות החברתיות" - נסגרו בפני גילויים על ידי מנועי חיפוש.
 
אני לא יודע מי יהיה מוכן לשלם עבור קבלת זכויות ושחרור תמונה גנובה שמופיעה  עם סימן מים באתר כמו ROSTORE . ויש גם מצב שלאחר שהנופל בפח משלם, הוא אפילו לא מקבל תמורה כלשהי - לא תמונה ולא נעליים, אלא חיוב כרטיס אשראי. 

כפי שאנחנו שומרים על אתר פרפרים נקי מפרסומות ושיווק מסחרי, אנחנו בפרפרים נוקטים בכל האמצעים כדי להגן על הבלוגרים מפני הפרת זכויות יוצרים או מכירת תכנים שלהם על ידי צד שלישי, באופן ישיר או עקיף, ללא ידיעתם ואישורם המפורש. בלוגים הסגורים בהגדרות בפני מנועי חיפוש - אינם חשופים אליהם מאתר פרפרים.

אגב האם עשיתם גיבויי XML  מעודכנים של התכנים ושל העיצוב (התבנית על כל הוויג'טים והמידע שבהם) בבלוג שלכם, כך שאם יהיה צורך נוכל לעזור לכם לשחזר את הבלוג, אם פרצו לכם או גרמתם בעצמכם בטעות למחיקת הבלוג?
(כן, כבר הקדשנו לכך כאן פוסט בנושא ו...)

סופ"ש נעים

2 תגובות:

 1. למכור תמונות שלא שייכות לך זה בהחלט חוצפה.

  קרה לי כמה פעמים בעבר שגיליתי שפרסמו רשומות שלי בלי לתת לי קרדיט - הכל קרה בתקופת תפוז.
  אבל זה לא היה למען כסף ככל הידוע לי.
  אני לא באמת יודע אם זה קורה היום... (חיפוש בגוגל של שם הבלוג לא העלה כלום).

  אני לא חושב שלכתוב בתחתית הבלוג שאסור למכור את התכנים זה מה שימנע מאתרי הונאה לגנוב תכנים...

  השבמחק
  תשובות
  1. מפלטפורמות ישראבלוג ותפוז היו הרבה מאוד העתקות, לפעמים ניתן קרדיט ולפעמים לא.
   אבל מכירה של חומרים מהבלוגים זו כבר עליית מדרגה!!!

   אני שמח לשמוע שבחיפוש לא נתקלת בהפרת זכויות ומכירה שלתמונות מהבלוג שלך. אם כי דווקא בבלוג שלך השימוש בתמונות נמוך לעומת קליפים מיוטיוב שהם והזכויות במילא אינם שלך. לגבי התמונות המקוריות שלך. אם אתה רוצה להיות בטוח, על התמונה עשה קליק ימני ובחר :
   search image with google
   אם הועתק תקבל היכן הוא בנוסף למקור.

   ברור שסימן זכויות שמורות ואיסור מכירה אינם יכולים למנוע לחלוטין פעילות פיראטית, אבל חברות שמנהלות אתר מכירת תמונות ימנעו יותר מעשייה זו, מחשש תביעות משפטיות, לעומת כשאין בדף הבלוג שום אזהרה.
   ואל תשכח שאם אתה מגלה אתר כזה, פנייה לגוגל יכולה לחסום המשך פרסום של החומרים שלך, שנגזלו על ידי אחרים, במנועי החיפוש שלהם. וזה כבר הרבה.
   אגב ההפניה לאתר ROSTORE מחיפוש האתר שלנו, שהייתה עוד אתמול, נעלמה.

   מחק