יום שישי, 15 בספטמבר 2023

לקראת שנת תשפ"ד

 ימים קשים עברו עלינו בשנה החולפת, מאז התחלפה ממשלה המובילה לשינוי רדיקלי של חוקי המשחק המשטרי הנהוג ב-75 השנים מאז הקמת המדינה. ממשלה שלמעשה מעודדת ומביאה לקרע ולשיח ציבורי אלים בין חלקי עם, שעוד לא היו כמותם מאז קום המדינה. והנה ספטמבר בא וכמו בשיר של Green Day כולנו מְפַלְּלִים שנתעורר מהסיוט הזה כשספטמבר יסתיים.  

חילוקי הדעות המרים לא פסחו גם על הבלוגיה שלנו, אך לשמחתנו נשמר כאן השיח התרבותי, שלא כמו השיח האלים, המרושע והמטורלל ברשתות החברתיות, באמצעי התקשורת ובכנסת ישראל, על ידי חלק מנבחרי הציבור שלנו, ללא בושה או מעצורים. מתה הממלכתיות. ובאמירות המפחידות הנשמעות ברחוב, ברשתות החברתיות ובמדיה הציבורית למיניה - מוזכרים "מרי אזרחי" ועד "מלחמת אחים" של ממש. והעם מקוטב לשבטים ואפילו למשפחות משוסעות, שבהן כבר לא מדברים זה עם זה ובחגי תשרי השנה, גם כבר לראשונה יחגגו בנפרד זה מזה. ומתרבה התחושה בקרב חלקי עם שאינם אחים זה לזה והרצון להיפרד לישראל ויהודה, לקנטונים ועד לקונפדרציה.

גם אם נרצה, גיאוגרפית לא ניתן להפריד בין "השבטים" שמעורבבים זה בזה ולכל זה מצטרפת גם התסבוכת של זהות האוכלוסיה הערבית והפלסטינאית והמחלוקת בין שתי מדינות לשני עמים (עצמאיים), לבין מדינה אחת לשני העמים (האחד שולט והשני נשלט).

ובמסגרת הויכוח האידיאולוגי, התרבותי והאתני הזה, נשאלות השאלות האם "השבטים" הישראלים באמת "אחים" הם, עם מוצא יהודי קדום משותף. והאם לערביי ישראל ולפלסטינים מוצא משותף, היכול להגדיר אותם כעם הומוגני.

ספרי היסטוריה ומחקרי היסטוריונים כבודם במקומם מונח, אבל בקשר למוצא עמים וגָּלוּיוֹת - הדנ"א (DNA) הוא ספר ההיסטוריה המדוייק והאובייקטיבי ביותר. בו אגורה אינפורמציה שיכולה לנפץ כל השערה היסטורית לקשר בין אוכלוסיות לעמים ולמקום. ברשומה שפורסמה היום בבלוג "חשיבה חופשית פלוס"- מחקרי קריאת הדנ"א מנפצים את כל המיתוסים. 

המחקרים האלה מאששים שמוצא האשכנזים אינו מהכוזרים ולמעט היהודים מהאזור הגיאוגרפי עירק-איראן-בוכרה, כל שאר עדות ישראל הם אכן ממוצא גנטי יהודי משותף. לעומת זאת המחקרים הגנטים אינם מעידים על מוצא קדום משותף לערביי ישראל ולפלסטינאים כעם הומוגני קדום אחד. ההפתעה הגדולה היא שלחלק לא מבוטל של האוכלוסיה הפלסטינאית - יש בכלל "דם יהודי" וחלקם אפילו מקיימים בסתר מנהגים ומסורת יהודית. וכל המעוניינים והמסוקרנים יוכלו למצוא את העדויות המדעיות והתרבותיות האלו ברשומה  "האם ישראל אחים והאם הפלסטינים וערביי ארץ ישראל עם?"

לשנת תשפ"ד הבאה עלינו יש שורש עברי מאיים -ש.פ.דהאם חלילה נשפד או נשופד, או נשכיל להיות מאוחדים ומכילים זה את זה? ואם חלילה ניגרר ל"מלחמת אחים", אכן תהיה זו מלחמה בין אחים (עם רקע גנטי משותף). 

לו רק תהיה זו שנה טובה ורגועה.

שנה טובה לחברי קהילת פרפרים ומשפחותיכם
 


14 תגובות:

 1. הפעם הראשונה שחוויתי שיח אלים היה בתקופת הקורונה ברגע שיצאו החיסונים. כל מי שלא התחסן היה נחשב מתנגד חיסונים (גם אם הייתה לו סיבה רפואית), כמויות השנאה שהיו ברשת היו דבר חסר תקדים.
  אבל מה שקורה עכשיו זה כאין וכאפס לעומת מה שהיה בתקופת הקורונה. שנאה יוקדת, אלימות חסרת תקדים מילולית ופיזית.
  וזה משהו שהתלקח תוך כמה חודשים, כאילו מישהו שפך נפט זרק גפרור ומאז הכל בוער. והאש מכלה את כולנו גם אם אנחנו לא בהכרח משתתפים פעילים במה שקורה. גם אם אנחנו לא נוקטים באלימות.
  מקווה שתהיה לנו שנה שקטה, ושהסדר וההיגיון יחזרו, כי מה שקורה עכשיו הוא על גבול הבלתי נסבל.

  השבמחק
  תשובות
  1. מצטרף לתקוותך לשנה שקטה, שהסדר וההיגיון יחזרו ובריאות כמובן.

   מחק
 2. מעניין מתי יגיע היום בו רק ה- דנ"א יהיה ספר ההיסטוריה. התרבות האנושית היא מלאכת מחשבת של פרשנות האירועים, כאשר פאראדיגמות ואידגיאולוגיות והעדפות אישית מובילות אותה, להרג, להפצת מחלות, להרס הסביבה ללא רחם. מדי פעם ישנה איזו "מתנה קטנה" שמעט שמים אליה לב.

  השבמחק
  תשובות
  1. אני תמה למהות ה"מתנה הקטנה שכמעט לא שמים לב אליה". האם יש לך דוגמה כזו לאחרונה?

   מחק
  2. בטח - החיוך של הנכדה שלך :-)

   מחק
 3. בעיקר חוזרת על הברכה שבסוף: לו רק תהיה זו שנה טובה ורגועה. ואני מוסיפה, ובריאה. :) שנה טובה קנקן ושנה טובה לכל חברי פרפרים.

  השבמחק
 4. שנה טובה לך ולכולם

  המחקרים האלה נשמעים מעניינים - אתעמק ברשומות שלך אחר כך.

  כמו שלא הושמדנו בתשמ"ד לא נשופד בתשפ"ד... הרי אין שום משמעות לצירופי האותיות האלה.

  אגב באפשרויות לעתיד המדינה שכחת אופציה אחת - והיא זאת שהפלסטינאים רוצים - שתי מדינות לשלושה עמים: הם רוצים מדינה פלסטינית בה יגורו אך ורק פלסטינאים ומדינה "יהודית" בה יגורו יהודים וערבים (כולל פלסטינאים שיקבלו את "זכות השיבה")

  השבמחק
  תשובות
  1. או שיש אופציה נוספת- המתנחלים שחשובה להם האדמה, ישארו בה ויקבלו אזרחות פלסטינית. ואז יהיו בעצם שתי מדינות לארבעה עמים. אבל פרופסור ליבוביץ הסביר שבעצם יש בחירה רק בין שתי אפשרויות ואין שלישית:
   https://youtu.be/DoUXcEKYwYw

   מחק
  2. ככל הזכור לי, בכל השיחות בין ישראל והפלסטינאים אחד התנאים שהפלסטינאים לא מוכנים להתפשר עליהם הוא שלא יהיו יהודים במדינה הפלסטינאית. ועוד תנאי חשוב הוא שיהיו פלסטינאים במדינה היהודית (זוכר את ההתנגדות הגדולה לכלול את אום אל פחם במדינה הפלסטינאית?)

   מחק
  3. אני חושב שקודם כל המתנחלים הם אלה שלא מעלים על דעתם אפשרות של המשך ישיבה על אדמתם תחת ריבונות פלסטינאית, אבל מבחינתם ההיפך, שליטה על עם אחר (אפרטהייד) למה לא?
   הבעיה שלהם היא עם רבים כמוני, שלא לעד נהיה מוכנים לשלוח את בנינו להגן על המתנחלים מפני עם נכבש היושב בתחת זה של זה.
   לכן כפי שציין ליבוביץ' האפשרות האחרת היחידה והכואבת היא הפרדה טריטוריאלית מוחלטת בין שני העמים. מעט המתקת הגלולה יכולה להיות חילופי שטחים. כן, כולל אום אל פחם - אלא אם תושביה (ככלל ערביי מדינת ישראל) יהיו מוכנים לשמור על אזרחותם הישראלית, עם כל הזכויות והחובות של שאר האזרחים במדינה. אם לא שירות צבאי לפחות שירות לאומי חובה מלא ומפוקח בן 3 שנים). גם יהודי מדינות ערב המוסלמיות מכבדים את הדגל, ההימנון ושאר סמלי השלטון של המדינה בה הם יושבים. אני מניח שיש לא מעט משני הצדדים שמזועזעים מדברי אלה, אך לא יעזור להם - בסופו של דבר המציאות תכפה עליהם...

   מחק
 5. שנה טובה ואמן להתגשמות המשאלות!

  השבמחק
  תשובות
  1. שנה טובה עדה ונקווה שתהייה טובה יותר מקודמתה.

   מחק